Войти с помощью

Архив
26 марта 2009

АУБ закликала Президента України та Прем`єр-міністра України не допустити знищення української банківської системи

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко звернувся до Президента України Віктора Ющенка та Прем`єр-міністра України Юлії Тимошенко щодо недопустимості примусового переведення до державних банків всіх платежів за рахунок коштів державного бюджету та соціальних фондів.

Як наголошують в АУБ: “Посилаючись на Доручення № 53 від 02.03.2009р., міністерства надсилають підлеглим структурам листи, у яких надається команда перевести розрахунки тільки до державних банків. Крім того, в усних заявах пенсіонерам, одержувачам соціальної допомоги, працівникам бюджетної сфери і студентам теж рекомендується перейти на обслуговування до цих банків. Засобами масової інформації активно обговорюється підготовка урядового рішення про примусове переведення всіх державних підприємств та виплат з бюджету громадянам лише у державні банки. При цьому передбачається, що порядок розрахунків через державні банки буде застосовуватися і до недержавних суб’єктів господарювання, оплата товарів та послуг яких здійснюється за рахунок коштів держбюджету”.

“Асоціація українських банків відповідально заявляє, що такі дії Уряду суперечать Конституції та законодавству України, та є небезпечними для банків, економіки, бюджету та суспільства”, – наголошено у листі Президента АУБ до Президента та Прем`єр-міністра України.

На переконання банківських фахівців, бюрократичне рішення з одномоментного переводу до державних банків коштів державних підприємств та всіх платежів, що здійснюються за рахунок держбюджету, призведе до розбалансування активів та пасивів банків, що в умовах підвищеного відтоку депозитів та суттєвого погіршення стану обслуговування кредитів позичальниками (у тому числі фізичними особами) матиме наслідком втрату ліквідності банків та їх банкрутство. Відповідно вкладники та юридичні особи – клієнти банків втратять свої кошти.

За оцінкою АУБ, вимоги щодо термінового переведення коштів держпідприємств та установ торкатимуться перш за все галузевих банків, а також більшості провідних українських банків (банки 1 та 2 групи), що активно запроваджували карткові проекти з виплати зарплати (у тому числі працівникам держпідприємств та бюджетних установ), стипендій, пенсій та інших соціальних платежів. Ці банки є системоутворюючими, і на їх державній підтримці (а не руйнації) наполягає навіть МВФ.

В АУБ відзначають, що турбуючись про безпеку державних коштів, Уряд своїми діями фактично висловлює недовіру до усієї банківської системи, що призведе до нового витку паніки громадян, а тепер ще і підприємств, та відтоку депозитів і поточних коштів із банківських установ. Плата за це буде не менше, ніж 50% ВВП.

Як наголошує у своєму листі до керівників держави Президент АУБ: “Проініційоване Урядом банкрутство значної кількості банків (у тому числі системоутворюючих) призведе до системної банківської кризи, економічного колапсу і суспільно-політичного хаосу у державі. Ми змушені констатувати, що під благим наміром збереження державних коштів буде проведена згубна політика, направлена на:

- знищення більшості українських банків (української банківської системи);
- повну зупинку легальної економіки, яка наповнює бюджет;
- зубожіння громадян України як через втрату ними своїх вкладів, так і через втрату роботи у зв’язку із зупинкою виробництва”.

За словами Олександра Сугоняка, АУБ з розумінням ставиться до проблем, які виникли у зв’язку з блокуванням державних коштів та соціальних виплат у банках, де введена тимчасова адміністрація. Але запобігати цьому потрібно не шляхом непродуманої політики термінового відкликання коштів держпідприємств з банків, у яких вони обслуговуються, що ставить ці, працюючі на сьогодні банки, поза межею життєздатності. На погляд АУБ, вирішення цього питання має полягати у налагодженні постійного діалогу Уряду з НБУ з метою превентивного визначення банків з високим рівнем загрози неплатоспроможності, а також у прискоренні вирішення питань рекапіталізації банків, які звернулися за державною підтримкою, і ніяким чином не створювати загального негативного фону щодо банків.

З огляду на вищевикладене президент АУБ звернувся до Прем`єр-міністра України з проханням врахувати точку зору АУБ при розробці антикризових заходів КМУ і не допустити прийняття Постанови про обслуговування державних підприємств/установ лише в державних банках, а також про перехід на здійснення усіх видів соціальних виплат та платежів за рахунок державного бюджету тільки через ці банки.

Окрім цього Президент АУБ звернувся до Президента України з проханням взяти під особистий контроль ситуацію стосовно примусового переведення грошових розрахунків за рахунок коштів державного бюджету виключно до державних банків, давши відповідне доручення щодо розгляду вказаного питання на найближчому засіданні Ради національної безпеки і оборони України.

Прес-служба
Асоціації українських банків

blog comments powered by Disqus
baner 1
при использовании материалов ссылка на Выборы.org обязательна.

© 2002—2019 «Выборы.ORG»