Войти с помощью

Архив
17 сентября 2011

ПОРІ не жити у широкій коаліції

Конфлікт між двома частинами ПОРИ продовжується. Минулого тижня, в п’ятницю 14 вересня, та частина, що відмовилася увійти в блок «Наша Україна – Народна Самооборона» провела чергову прес-конференцію. Головна тема – їх опоненти будуть разом з президентом Ющенком та блоком створювати широку коаліцію з Партією Регіонів. З таким підходом не згідні поборники помаранчевої чистоти, які заодно не дали стати депутатом Владиславу Каськіву. Саме навколо нього і розгорнувся головний конфлікт. Каськів, якого давно звинувачують у використанні бренду ПОРИ в особистих цілях єдиний потрапив до прохідної частини списку Блоку. Інші пористи залишилися не лише поза процесом розробки списків, але й відчули себе непотрібними ані блоку, ані Каськіву. Саме тут і стався найбільш неприємний для Каськіва епізод – частина ПОРИ оголосила себе єдино легітимною, та відкликала своє рішення увійти до блоку НУНС.

Проте це єдиний скандал, який ГП «Пора» нещодавно викликала навколо себе. Усі вони були схожі на кроки БЮТ, який теж звинуватив «переповнену регіоналами ЦВК» у перешкоджаннях та безпідставних нападках при їх реєстрації на виборах. Проте на відміну від БЮТ випадок з ПОРОю не набув такого розголосу та резонансу.

З приводу того хто допомагає розколу ПОРИ в ЗМІ з’явилося декілька точок зору. Найпоширеніша про те, що розкол «Пори» є справою рук Партії Регіонів. В такому разі регіонали мали б користь у відбиранні голосів у блоку «Нашої України – Народної Самооборони». Адже таким скандалом підривається ідеологія та імідж, який будує навколо себе «НУ-НС». Для виборця виглядає так, що замість того, щоб «змусити всіх політиків об`єднатися…», у блоці відбуваються сумнівні рухи. Швидкий вихід та внутрішній розкол «молодіжного» крила «НУ – НС», якою вважалася «Пора», підриває довіру до політичної сили, зменшуючи кількість її прихильників.

Керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко, висловив думку, що цей конфлікт має дати зворотню реакцію – надавити на жалість виборців, які проголосують додатковими голосам за «НУ – НС». Тому, підкреслив соціолог, є вірогідним, що кампанію затіяла сама «Наша Україна». Але при цьому від`ємний електорат може перевищити кількість людей, які б проголосували б за «НУ – НС» із співчуття.

Остання, п’ятнична прес-конференція, про яку ми розпочали розповідати пройшла напружено. Ярослав Годунок, який очолює нову «Пору» заявив, що Партія Регіонів та «Наша Україна – Народна Самооборона» уже домовилися між собою. «Партія Регіонів голосувала за реєстрацію нас у Центральній виборчій комісії щоб познущатися з Нашої України, а потім вони з «Нашою Україною – Народною Самообороною» просто домовилися», - сказав він. Керівник «Пори» назвав кілька ознак домовленостей політичних сил, що мають створити мегаблок. «Якщо Президент України на весь світ дає закордонному виданню інтерв`ю, де каже, що розглядається можливість широкої коаліції, очевидним стає те, що він її створить». Про це дійсно йшлося у інтерв`ю Віктора Ющенка французькій газеті «Le Figaro». «Вибачте, будь ласка, міністр праці та соціальної політики Михайло Папієв заявив, що без питань «Наша Україна» піде в широку коаліцію. - заявив Ярослав Годунок, - А Раїса Богатирьова десятки разів казала про таку можливість, вона ніяк не може дочекатися об`єднання».

Ярослав Годунок має також і претензії до списків партій, що можуть створити широку коаліцію: «Олігархи, які мають мільйони та мільярди ніколи в житті не будуть працювати у Верховній Раді собі у збиток на український народ. За свої кілька тисяч гривень депутатської зарплати скоріше продадуть Україну і весь народ, ніж будуть працювати проти своїх бізнес-інтересів. Тим краще це зрозуміло, якщо подивитися, хто є у списку «Нашої України – Народної Самооборони»: це лише сімейні клани, олігархи та любі друзі. Безумовно,там є і порядні люди (Луценко, Яценюк, Кириленко), але цей список нічим не відрізняється від списку Партії Регіонів». Дійсно, у списках Нашої України опинилися рідний брат Віктора Ющенка Петро(39), племінник Ярослав(87), куми Паленко(7), Мартиненко(48), Третьяков(59), брат Юрія Луценка Сергій(85). «На сьогоднішній день ми боремося за поновлення нас у списках під 17 номером, нас безпідставно зняли з виборчих перегонів. Ми подали позов у Адміністративний суд Києва і оскаржуємо постанову ЦВК, яка нас зняла з перегонів». На сьогоднішній день є рішення загальних зборів про вихід із блоку «Наша Україна – Народна Самооборона». «Нас зняли з політичних перегонів безпідставно, - вважає Ярослав Годинок, - адже в законі «Про вибори» вказано лише дві причини, за якими знімають із передвиборчих перегонів. Це рішення суду і добровільна відмова від участі у процесі. Рішення суду про зняття нас не було на той час, друге зробили натиском на суд. Тим більше, це відбулося через два дні після зняття нас із перегонів. Причин для цього не було, Центрвиборчком просто прийняла таке рішення через те, що партії, власне кажучи, домовились», - повідомив Ярослав Годунок.
Також є вірогідність того, що такий поворот подій навколо «Пори» вигідний Блоку Юлії Тимошенко, адже ця політична сила бореться за колись «помаранчевий» електорат, який, відмовившись від «НУ – НС» швидше поділиться голосами із БЮТ, аніж із Регіонами.

Свого часу «Пора» добре розпіарилася на подіях майдану та отримала певну вагу у суспільстві та політичних колах, щоправда довгого та стабільного успіху не мала. У квітні ж, Владислав Каськів очолив партію, адже тодішній голова Євген Золотарьов, що підтримував НС вийшов із партії. Таким чином з «Пори» у блоці лишився тільки пан Каськів, який єдиний проходив по списках у Парламент. У цей же час реєстрація нового учасника передвиборчих перегонів пройшла досить легко та швидко – міністр юстиції Олександр Лавринович наголошував на легітимності нової «Пори» під керівництвом Годунка. Але так само легко НУНС оскаржили дії Мін’юсту та реєстрацію ЦИКом партії і також домоглися свого.

Нагадаємо, що 11 вересня Вищий адміністративний суд України не задовольнив апеляцію Міністерства Юстиції на рішення суду про протиправність дій міністерства, що стосуються ГП «Пора». Таким чином він залишив діючим рішення київського окружного адміністративного суду, який 31 серпня визнав дії Мін’юсту протиправними (були перевищені повноваження) і зобов`язав ЦВК скасувати усі постанови реєстрації на виборах партії «Пора» на чолі з Ярославом Годунком. Таким чином було поставлено перешкоду самостійній участі «Пори» у позачергових парламентських виборах. Рішення суду оскарженню не підлягає, але попри це голова партії Годунок обіцяє поборотися. Тим часом у таборі «Нашої України-Народної Самооборони» відсвяткували перемогу, щоправда локальну, а не остаточну.

Після дострокових виборів очікуване заспокоєння у політичній ситуації не встановиться, а навпаки, почнеться затяжний хаос. Адже оспорювати будь-які рішення та результати виборів силою, яка програє, стало традицією в Україні. Поки що політичні сили блокуватися не стануть, адже не до кінця відомо, хто і скільки грошей вкладе у підрахунок голосів.

blog comments powered by Disqus
baner 1
при использовании материалов ссылка на Выборы.org обязательна.

© 2002—2021 «Выборы.ORG»